Mlade nade hrvatskog agrifooda: Koliko su Hrvati upoznati s agrifood startup scenom?

U sklopu Empowering Women in Agrifood programa, 26.9. održan je TeamUp x AgriFood meetup u prostorima Bornfighta. Ideja samog TeamUpa je povezati startupe u najranijoj fazi sa njihovim potencijalnim suosnivačima, suradnicima ili pak zaposlenicima. Meetup je okupio preko 50 sudionika, 5 panelista i 3 startupa u ranoj fazi razvoja. Panelisti su se dotaknuli mnogih tema i ispričali izazove s kojima se susreću. 

Brankica Borović, jedna od panelistica, život u Rimu zamijenila je OPG-om u Radučiću, a računalo s motikom. Osnivačica brenda prirodne kozmetike Viktoria, prisjetila se početaka iz potkrovlja svoje kuće i svih izazova s kojima se susrela u Lijepoj našoj. Iako kaže kako je cijeli proces bio iznimno zahtjevan, ističe kako su rezultati nagrađujući. Edo Mujkić, suosnivač i CEO Bite Me Nutritiona, i sam se trenutno susreće s izazovima na stranim tržištima, no unatoč tome svoj posao vidi kao poziv bez kojeg ne može zamisliti svakodnevnicu. Tino Prosenik iz Grunteka otkrio nam je kako nove snage često pronalazi baš na ovakvim događajima, te je savjetovao mlade foundere da ne propuštaju prilike za regrutaciju novih talentiranih članova putem sličnih evenata. Poduzetnici su istaknuli mnoge izazove s kojima se susreću, a koji često uključuju nedostatak radne snage i resursa za razvoj, nezahvalnom tržištu te nepoticajućoj okolini. Ivana Radojčić Redovniković, profesorica na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu, objasnila je kako je njen tim imao sreću i “nepravednu” prednost u pristupu laboratoriju za provođenje eksperimenta koje im je ustupio Fakultet. Matija Bubmak, izvršni direktor DIH Agrifood Croatia, za kraj je rekao kako smatra da Hrvatska ima puno potencijala za razvoj ovog sektora na Europskom nivou s obzirom na geografski položaj, sa čime su se svi složili. 

TeamUp x Agrifood

Koliko Hrvati poznaju startupe iz poljoprivredno-prehrambenog sektora, govori anketa koju smo proveli među sudionicima. Među najpopularnijim, istaknuli su se Gruntek i Bite Me. Potaknute njihovim uspjehom, sudionice ovogodišnjeg EWA programa, Monika Gvozdić i Magdalena Kovačić preuzele su mikrofon i predstavile projekte na kojima rade. 

TeamUp x AgriFood

Projekt i otvorenu poziciju u svojem timu prvo je predstavila Monika Gvozdić, osnivačica RoomHarvesta. RoomHarvest ima za cilj eliminirati upotrebu štetnih tvari za uzgoj povrtnih kultura i smanjiti pretjeranu upotrebu vode razvojem aeroponskog kompleta za uzgoj različitih kultura. Trenutno se nalaze u fazi testiranja, a prve glavice salate očekuju za 3 tjedna. U budućnosti planiraju uzgajati začinsko bilje i cherry rajčice. Trenutno njihov tim broji 3 člana, no nedostaje im netko sa znanjem anorganske kemije te se nadaju da će ubrzo pronaći pravu osobu. 

Nakon Monike, svoj tim predstavila je Magdalena Kovačić, studentica Agronomskog fakulteta te učenica glazbene škole. Ove dvije ljubavi odlučila je povezati u projekt pod nazivom Pjev Majke Prirode s željom da kreira destinaciju na kojoj će se educirati i uzgajati biljke primjenom zvučne tehnologije. U suradnji s Agronomskim fakultetom i Fakultetom elektrotehnike i računarstva razvija prototip i provodi istraživanja. Njezin tim broji 4 člana, a u potrazi su za novom snagom koja će im pomoći s razvojem biznisa.

Nakon formalnog dijela TeamUp x AgriFood događaja uslijedio je networking kojeg je podržao Bornfight. Otvorene pozicije je moguće pogledati na TeamUp webu

EWA Croatia

Za sve one koji su propustili ovaj event, Lean Startup Hrvatska u suradnji Polygon Balkan Hubom organizira TeamUp x Web3 meetup. Više informacija uskoro.

EIT Food inicijativi

EIT Food je najveća i najaktivnija svjetska zajednica za inovaciju hrane. Snažno potiče inovacije s ciljem izgradnje prehrambenog sustava koji će proizvoditi zdravu i održivu hranu.

Uz potporu Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT), tijela Europske unije, EIT Food inicijativa ulaže u projekte, organizacije i pojedince koji dijele njihove ciljeve za zdrav i održiv prehrambeni sustav. Istovremeno, omogućavajući inovacijski potencijal u poduzećima i sveučilištima, ohrabruju startupe u poljoprivredno-prehrambenom sektoru na razvoj novih tehnologija i proizvoda. Poduzetnike i stručnjake opremaju vještinama potrebnim za transformaciju prehrambenog sustava, a potrošače stavljaju u središte njihova rada pomažući u izgradnji povjerenja kada je u pitanju podrijetlo njihove hrane.

EIT Food je jedno od devet inovacijskih zajednica koje je osnovao Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT), neovisno tijelo EU-a osnovano 2008. za poticanje inovacija i poduzetništva diljem Europe.

Saznajte više na www.eitfood.eu ili ih zapratite putem društvenih mreža: TwitterFacebookLinkedInYouTube i Instagram.

  • Podijeli ovu objavu

Ostavite komentar